Direktlänk till inlägg 16 oktober 2012

Gangnamnam Stajl

Av Skidgymnasiet - 16 oktober 2012 20:50

Häjsan, den här veckan är det Schelin-Sked-Älin-Ädie-Ädmund-Skedman-Hedman-Ädmans tur att sköta om bloggen. Fråga inte vad jag heter, vet knappt det själv längre.

Finns inget speciellt att skriva om Vuokatti som alla andra vart på läger till förra veckan då jag blev smygsjuk och inte deltog. Säkert var det trevlans. Har istället kleptomanat lite bilder därifrån för att slippa skriva om det. Lat tjej, jo nå är jag, ni skulle bara se min lägga just nu..

 


Fotar man egopics med andras mobiler får man skylla sig själv, sorry!

 


 


 Vad gör ligisterna i bakrunden?!?

 


Kan förresten passa på att berätta om förra veckan and the big news som hänt i Gällivare town medans alla var outomlands:

- Det regnade konstant smygsnö och var dimma. Tänkte YOLO och sprang trotsande topparna runt på Dundret helt ensam vilket kunde ha slutat illa, men FISH för man har ju SWAG. Nämen seriöst, ska aldrig göra om det.

 

 


Fast ärs det gjorde jag nästan ändå i söndags, fast då var man klok nog att ta med Clor och Lovis. Och för er som inte vet vad YOLO, FISH eller SWAG betyder googla för f*n.

 


Maxade träning och var därför träningsombytt 24 timmar om dygnet hela veckan. Nu tänker ni säkert URS!! men vadå man måste ju testa på det också. Hittade förresten en gammal vän där i skogen som forfarande lever, trots många försök att fälla han. Nästa gång tar ja till kniven.

 


En Glad tork körde utan bromsar på bilen in i skiddörren vilket gjorde att alla gympass på kvällen inte var så nais då man fick problems att ta sig in i skolan, vilket fortfarande är the biggest problem på skid. (förutom att vi ännu inte fått en ny tränare)

 


Gangnam style av Psy blev en master mega hit överallt , trots att ingen förstår vad kinesb*gen sjunger? och dök upp överallt på mest oväntade ställen.

 

Hittade i alla fall en video från en konsert där hela asiatvärlden verkar kunna texten utantill.Sist men inte minst till den kanske biggest news av dom bigga newsarna: vintern har kommit till Dundret. Gal1. Snow everywere, Lööv it.   

 


 


Tack för mäj. Häjj!

 
ANNONS

Från
    Kom ihåg mig
URL

Säkerhetskod
   Spamskydd  

Kommentar

Av Skidgymnasiet - 3 oktober 2014 12:23


Hejsan alla tappra läsare som trots URKASS uppdatering fortfarande klickar sig in hit med hopp om ett inlägg. Som den duktiga 4a jag nu har blivit tänkte jag försöka bryta denna dåliga trend genom att för första gången sen årskurs 1 blogga lite. Känn...

Av Skidgymnasiet - 13 januari 2014 16:28

I veckan (v.2), har vi inte varit så många längdisar på skid. här är en bild från torsdagssamlingen: De flesta andra har varit på cup-tävlingar i Idre (förflyttat från Örebro pga. snöbrist) Fredagens träning ägnade jag, Anthony och André åt St...

Av Skidgymnasiet - 1 december 2013 21:14

Tjena bloggen Erik här. Idag har jag inte gjort ett skit förutom skidor och skoter kurs. Kursen var intressant och tråkig. Här är en fin bild på kalle som var med på kursen.  sorry för den suddiga bilden ...

Av Skidgymnasiet - 28 mars 2013 21:56

SuperSkiers vackraste fans kunde inte längre hålla inne sina känslor och spelade in detta emotionellt rörande klipp. Tack!Ni förstår inte hur mycket ni betyder för oss. Allt vi någonsin gjort och allt som vi någonsin kommer göra, gör vi för a...

Av Skidgymnasiet - 24 mars 2013 21:01

FAST-GLANCE: -Idag har jag, simon och tobi kört skoter hela dagen vilket var mycket roligt.  -Tävlingssäsongen lider mot sitt slut och vi njuter av fin skidåkning här i gälka-kommun. - Ett virus håller på att äta upp lurkens kropp -Tobias har...

Presentation

Fråga mig

3 besvarade frågor

Kalender

Ti On To Fr
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
<<< Oktober 2012 >>>

Tidigare år

Sök i bloggen

Senaste inläggen

Kategorier

Arkiv

Länkar

RSS

Besöksstatistik

Följ bloggen

Följ Gällivare Skidgymnasium med Blogkeen
Följ Gällivare Skidgymnasium med Bloglovin'

Skaffa en gratis bloggwww.bloggplatsen.se