Direktlänk till inlägg 11 oktober 2011

Fifa 12

Av Skidgymnasiet - 11 oktober 2011 14:35

Förväntningarna var högre än fokushuset och dagarna till releasen började räknas ner månader i förväg. Fifa 11 borde ha fått nobelpris i spel om något sådant pris funnits och således var frågan vi alla ställde oss: vad kan dom förbättra till nästa spel?

Men självklart hade alla vi trogna fifaspelare fullt förtroende för easports och längtade ända in i själen på det som skulle bli den stora dagen...

Dagarna gick och och spelet kom.


Det första som slog en var hur obehagligt svårt försvarsspelet hade blivit, att få tag på bollen från en dribblande Messi kan jämföras med svårighetsgraden att hålla a1-puls på Anders a1-pass.

Nåväl tänkte jag, kommer nog bemästra tekniken med lite träning.

Nu, ett 30-tal matcher senare, två nya svordomar och en trasig stol inser jag trots mina tidigare försök att förneka det. Fifa 12 är inte bra.     

Visst, dem har finputsad på grafiken och en del schyssta nyheter finns det men när det kommmer till själva matcherna har allt barkat käpprätt ner i det djupaste gruvhål. Den nya "revolutionerande" fysikmotorn som easports skrytit länge med skapar mer kaos än laserturken. Spelare springer in i varann om annat och snubblar på bollen till den grad att jag börjar fundera över vilket korpenlag jag valde att spela med. Inte nog med det, easports har tvingat alla spelets domare att dricka träsprit för plötsligt lider dem av femte gradens synskador och får ledas in på plan av välutbildad hundassistent.


Hade fifa 12 varit något annat än ett spel hade easports åkt in på livstid för misshandel och sabotage. Vad ska man egentligen ta sig till när ens förväntningar har raserats så in i helvete att man känner sig tom som människa. Man känner sig så sjukligt bedragen och fruktansvärt trasig på insidan att man hängt upp en snara i taket och flertalet gånger stått på balkongen och funderat om man ska göra en backflip eller fronflip? När det har gått till den graden att man skriker ut sin ilska tills rösten blir hes medan man skadar sig själv fysiskt?

Viljan att bryta sönder skivan och köra den genom vitlökspressen för att slutligen mata duvorna med det som blir kvar har periodsvis varit övervägande.


Fifa 11 var ett fotbollsspel, Fifa 12 är ett flipperspel som är mest effektivt genom att sick-sacka sig genom motståndarnas-försvar tills man når målet, dvs om man inte på vägen hinner krocka med någon av sina väldigt kompetenta medspelare. Jag kan upplysa er om att det absolut dummaste idiotiska man kan få för sig är att försöka passa sig genom mittbackslinjen och rulla boll.


Om detta är ett försök att reformera all världens fotbollstänk vet jag inte. Allt jag vet är att fifa 12 lämnar mig med nästa veckas sopbil.
Jag kan inte mer än hoppas att detta är en mardröm...Fifa 95 innehöll i varje fall mer spelglädje.    

 
ANNONS

Från
    Kom ihåg mig
URL

Säkerhetskod
   Spamskydd  

Kommentar

Av Skidgymnasiet - 3 oktober 2014 12:23


Hejsan alla tappra läsare som trots URKASS uppdatering fortfarande klickar sig in hit med hopp om ett inlägg. Som den duktiga 4a jag nu har blivit tänkte jag försöka bryta denna dåliga trend genom att för första gången sen årskurs 1 blogga lite. Känn...

Av Skidgymnasiet - 13 januari 2014 16:28

I veckan (v.2), har vi inte varit så många längdisar på skid. här är en bild från torsdagssamlingen: De flesta andra har varit på cup-tävlingar i Idre (förflyttat från Örebro pga. snöbrist) Fredagens träning ägnade jag, Anthony och André åt St...

Av Skidgymnasiet - 1 december 2013 21:14

Tjena bloggen Erik här. Idag har jag inte gjort ett skit förutom skidor och skoter kurs. Kursen var intressant och tråkig. Här är en fin bild på kalle som var med på kursen.  sorry för den suddiga bilden ...

Av Skidgymnasiet - 28 mars 2013 21:56

SuperSkiers vackraste fans kunde inte längre hålla inne sina känslor och spelade in detta emotionellt rörande klipp. Tack!Ni förstår inte hur mycket ni betyder för oss. Allt vi någonsin gjort och allt som vi någonsin kommer göra, gör vi för a...

Av Skidgymnasiet - 24 mars 2013 21:01

FAST-GLANCE: -Idag har jag, simon och tobi kört skoter hela dagen vilket var mycket roligt.  -Tävlingssäsongen lider mot sitt slut och vi njuter av fin skidåkning här i gälka-kommun. - Ett virus håller på att äta upp lurkens kropp -Tobias har...

Presentation

Fråga mig

3 besvarade frågor

Kalender

Ti On To Fr
         
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11 12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
<<< Oktober 2011 >>>

Tidigare år

Sök i bloggen

Senaste inläggen

Kategorier

Arkiv

Länkar

RSS

Besöksstatistik

Följ bloggen

Följ Gällivare Skidgymnasium med Blogkeen
Följ Gällivare Skidgymnasium med Bloglovin'

Skaffa en gratis bloggwww.bloggplatsen.se