Direktlänk till inlägg 21 september 2011

Kosttips och snölängtan

Av Skidgymnasiet - 21 september 2011 21:31

Vintern närmar sig med tiden.

Vi längtar alla efter den dagen vi får ställa in rullskidorna i något avlägset förråd längst in i skidlokalerna.
Vi längtar efter att få damma av skidorna och ge oss ut på nypistade spåren här i gällivaretrakterna, förslagsvis golfbanan under skidvaneperioden för att succesivt gå över till den erkänt tuffa världscupbanan.

En förutsättning för att kunna bemästra dem stentuffa banorna och orka hålla ut under dem långa a1 passen är att vi får i oss bra kost.

Vad är bra kost? Forskare har på senare tid kommit fram till att den överlägset bästa kosten för en elitsatsande skidåkare är havregryn.

Juhn Mügl   , en tysk forskare inom idrottsvetenskap har genom diverse experiment och djurförsök kommit fram till följande resultat.

  • Havregryn ökar uthålligheten avsevärt vid a1/a2 pass 
  • Bidrar till en markant ökning av snabba muskelfibrer.
  • Innehåller spår av taurin, koffein och heroin, detta är troligtvis grunden i att man känner sig så fruktansvärt pigg och stark och övermänsklig efter en portion havregrynsgröt.
  • Ökade livslängden på svarta i afrika i början av 2000-talet från 20 till 25 år.
  • Bättre glid
  • Snällare

                                  

                              Juhn Mügl, tysk forskare inom idrottsvetenskap


I filmen nedan ser vi en lokal byfåne som gör reklam för axas havregryn. Ni kanske inte känner igen personen i filmen men njut ändå och låt er inspireras av snökänslan.                                                                                              arkivfilm från vår 2011 

 

 
ANNONS

Från
    Kom ihåg mig
URL

Säkerhetskod
   Spamskydd  

Kommentar

Av Skidgymnasiet - 3 oktober 2014 12:23


Hejsan alla tappra läsare som trots URKASS uppdatering fortfarande klickar sig in hit med hopp om ett inlägg. Som den duktiga 4a jag nu har blivit tänkte jag försöka bryta denna dåliga trend genom att för första gången sen årskurs 1 blogga lite. Känn...

Av Skidgymnasiet - 13 januari 2014 16:28

I veckan (v.2), har vi inte varit så många längdisar på skid. här är en bild från torsdagssamlingen: De flesta andra har varit på cup-tävlingar i Idre (förflyttat från Örebro pga. snöbrist) Fredagens träning ägnade jag, Anthony och André åt St...

Av Skidgymnasiet - 1 december 2013 21:14

Tjena bloggen Erik här. Idag har jag inte gjort ett skit förutom skidor och skoter kurs. Kursen var intressant och tråkig. Här är en fin bild på kalle som var med på kursen.  sorry för den suddiga bilden ...

Av Skidgymnasiet - 28 mars 2013 21:56

SuperSkiers vackraste fans kunde inte längre hålla inne sina känslor och spelade in detta emotionellt rörande klipp. Tack!Ni förstår inte hur mycket ni betyder för oss. Allt vi någonsin gjort och allt som vi någonsin kommer göra, gör vi för a...

Av Skidgymnasiet - 24 mars 2013 21:01

FAST-GLANCE: -Idag har jag, simon och tobi kört skoter hela dagen vilket var mycket roligt.  -Tävlingssäsongen lider mot sitt slut och vi njuter av fin skidåkning här i gälka-kommun. - Ett virus håller på att äta upp lurkens kropp -Tobias har...

Presentation

Fråga mig

3 besvarade frågor

Kalender

Ti On To Fr
     
1
2
3
4
5 6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
<<< September 2011 >>>

Tidigare år

Sök i bloggen

Senaste inläggen

Kategorier

Arkiv

Länkar

RSS

Besöksstatistik

Följ bloggen

Följ Gällivare Skidgymnasium med Blogkeen
Följ Gällivare Skidgymnasium med Bloglovin'

Skaffa en gratis bloggwww.bloggplatsen.se